Zadzwoń teraz

Usg łokcia – podstawa przy diagnostyce łokcia tenisisty

31 grudnia 2018

Usg łokcia warszawa

Gdy ból w łokciu nie pozwala normalnie funkcjonować to znak, że należy podjąć odpowiednie działania. Jakie? W pierwszej kolejności oczywiście odwiedzić dobrego ortopedę, który zleci niezbędne badania. Łokieć to jeden z największych stawów w obrębie kończyn górnych, odpowiadający za zginanie i prostowanie ręki, umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie na co dzień, nic więc dziwnego że często ulega różnego rodzaju urazom i kontuzjom. Ból w okolicy łokcia często uniemożliwia zginanie i prostowanie ręki czy też prawidłowe trzymanie przedmiotów. Nie jest to co prawda stan zagrażający życiu, jednak potrafi je skutecznie uprzykrzyć, dlatego im szybciej udamy się do lekarza tym lepiej. Dobry ortopeda w pierwszej kolejności przeprowadza krótki wywiad lekarski, mający na celu określenie jakie czynniki mogły mieć wpływ na powstanie dolegliwości bólowych, a następnie bezpośrednio w swoim gabinecie wykona badanie USG łokcia Warszawa Twardowska 3.

Zalety badania USG

Badanie ultrasonograficzne to jedno z najłatwiej dostępnych badań obrazowych w ramach diagnostyki schorzeń układu ruchu, w tym również stawu łokciowego. Jest to przede wszystkim badanie bezbolesne i nieinwazyjne, a także całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu, dlatego może być wykonywane nawet w przypadku dzieci czy kobiet w ciąży, bez ryzyka niekorzystnych skutków ubocznych. USG łokcia w sposób natychmiastowy i dokładny zobrazować stan całego stawu, określając przyczynę problemu. Doskonale nadaje się również do monitorowania skuteczności leczenia, gdyż może być wykonywane wielokrotnie nawet w krótkim odstępie czasu. Z pewnością ucieszy Cię również fakt, iż jest to badanie stosunkowo tanie, przynajmniej w porównaniu do pozostałych metod obrazowych, jak chociażby rezonansu magnetycznego. Ponadto nie wymaga ono specjalnego skierowania, co pozwala na wykonanie go praktycznie „od ręki”.

 

cta-icon-1 Umów się na wizytę już teraz

Wskazania do badania

Jak w przypadku większości schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, tak i w tym przypadku głównym wskazaniem do wykonania USG łokcia Warszawa są mniej lub bardziej nasilone dolegliwości bólowe, a także ograniczenie ruchomości samego stawu. Najczęściej są one spowodowane zmianami pourazowymi lub zwyrodnieniowymi,  takimi jak „łokieć tenisisty” czy „łokieć golfisty”. Ponadto dobry ortopeda decyduje się na wykonanie badania USG także w przypadku stanów zapalnych, np. zapalenia kaletki wyrostka łokciowego  z towarzyszącym obrzękiem jak również niestabilności stawu łokciowego. Nasz lekarz specjalista w trakcie wykonywanego badania sprawdza staw pod kątek obecności wysięku w stawie, krwiaków, ewentualnych guzków, ganglionów lub tłuszczaków, a także ropni (zwłaszcza w przypadku kontroli pooperacyjnych). Ponadto w trakcie  badania ocenia stan ścięgien i więzadeł, a także zarysów kości (ramiennej, promieniowej, łokciowej) oraz chrząstek otaczających staw. Ogromne doświadczenie, zdobyte w trakcie wykonywania wielu tego rodzaju badań, pozwala również na wnikliwą ocenę stanu nerwu łokciowego, mającego kluczowe znaczenie dla stabilności stawu. Do samego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jest ono wykonywane w pozycji siedzącej, zarówno w trakcie ruchu jak i w czasie spoczynku, poddając ocenie zarówno przedziały przedni, tylny i boczne stawu łokciowego.

 

Co dalej ?

Po badaniu lekarz specjalista od ręki przygotowuje wnikliwy opis przeprowadzonego USG łokcia , załączając do niego również niezbędną dokumentację zdjęciową, które trafiają do Twoich rąk. Dodatkowa kopia zostaje także w naszej kartotece, co umożliwia ocenę skuteczności prowadzonej terapii np „osoczem bogatopłytkowym” i porównywanie wyników przed i po wprowadzonym leczeniu. W ramach konsultacji lekarz ustala z Tobą plan leczenia i ewentualnej rehabilitacji. W sytuacji gdy istnieje konieczność podawania leków do wnętrza stawu, najskuteczniejszą i najbardziej precyzyjną metodą są iniekcje pod kontrolą USG, które również możesz wykonać w naszej placówce. Taki sposób podania stanowi gwarancję, że lek dotrze dokładnie w to miejsce w które powinien, a terapia wywoła oczekiwany efekt.

 

Pacjenci oceniają nas na starstarstarstarstar

Pacjenci oceniają nas na

starstarstarstarstar