Zadzwoń teraz

Osocze bogatopłytkowe – czym jest i jakie ma zastosowanie?

23 lipca 2018

Osocze bogatopłytkowe to absolutny hit medyczny ostatnich lat. Ta naturalna substancja, pozyskiwana bezpośrednio z krwi pacjenta, wykorzystywana jest obecnie w wielu dziedzinach medycyny: stomatologii, ginekologii, medycynie estetycznej oraz ortopedii. Na czym dokładnie polega jego działanie? W leczeniu jakich schorzeń jest stosowane? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Osocze bogatopłytkowe – zwane również osoczem PRP (Platelet Rich Plasma) – to substancja wyodrębniana bezpośrednio z krwi pacjenta. Co ciekawe, nie jest to proces bardzo skomplikowany. Od pacjenta pobiera się bowiem niewielką ilość krwi, porównywalną do tej pobieranej do standardowych badań laboratoryjnych, po czym umieszcza się ją w specjalnej wirówce. Już po kilku minutach wirowania dochodzi do rozdzielenia poszczególnych składników krwi, w tym do wyodrębnienia osocza bogatopłytkowego, które ma w sobie bardzo duże ilości czynników wzrostu.

Osocze bogatopłytkowe – jak działa?

Jak już wcześniej wspomniano, osocze bogatopłytkowe zawiera w sobie bardo wysokie stężenie czynników wzrostu, czyli peptydów, które pobudzają naturalny proces tworzenia nowych komórek. I tak osocze podane w konkretne miejsce w formie iniekcji natychmiast stymuluje proces regeneracji organizmu poprzez namnażanie nowych, nieuszkodzonych komórek. W ortopedii pomaga to przyspieszyć rekonwalescencję po urazach oraz zrost kości, złagodzić dolegliwości bólowe stawów, przyspieszyć gojenie się ran, leczenie stanów zapalnych, przeciążeniowych i zwyrodnieniowych, w dermatologii – pozwala zredukować np. nieestetyczne blizny skórne powstałe na skutek trądziku, w medycynie estetycznej – usunąć zmarszczki, wyraźnie ujędrnić oraz odmłodzić skórę.

cta-icon-1 Umów się na wizytę już teraz

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii

Iniekcje osocza bogatopłytkowego mają bardzo szerokie zastosowanie w ortopedii. Są one stosowanie jako metoda wspomagająca leczenie takich chorób i urazów, jak:

  • zerwanie więzadeł krzyżowych,
  • zerwanie ścięgna Achillesa,
  • zerwanie łękotki,
  • urazy mięśniowe,
  • kolano skoczka,
  • kolano biegacza,
  • łokieć golfisty,
  • ostroga piętowa,
  • zespół cieśni podbarkowej,
  • utrudniony zrost po złamaniach kości,
  • choroby zwyrodnieniowe stawów,
  • stany przeciążeniowe stawów,
  • ubytki chrząstki stawowej i wiele innych.

Co ważne, większość pacjentów odczuwa pozytywne efekty terapii już po pierwszej iniekcji, choć w razie potrzeby zabieg można oczywiście powtórzyć. Osocze bogatopłytkowe można stosować u wszystkich pacjentów, bez względu na płeć i wiek, sprawdzi się jako element leczenia kontuzji zarówno u profesjonalnych sportowców, jak i sportowców-amatorów.

Czy osocze bogatopłytkowe jest bezpieczne?

Rosnąca popularność osocza bogatopłytkowego w różnych dziedzinach medycyny bierze się stąd, że jest to substancja niezwykle bezpieczna dla pacjenta. Pochodzi z jego krwi własnej, jest więc w pełni zgodna z jego organizmem – w odróżnieniu od środków farmakologicznych nie może uczulić, wywołać reakcji alergicznej czy podrażnienia.

Oczywiście należy mieć przy tym świadomość, że istnieją pewna grupa przeciwwskazań do stosowania terapii osoczem bogatopłytkowym. Zalicza się do niej m.in. zakażenia wirusami HIV i HCV, choroby wątroby, sepsa oraz przyjmowanie niektórych leków, np. antykoagulantów oraz środków immunosupresyjnych. Dobry ortopeda przez zabiegiem przeprowadzi dokładny wywiad lekarski, podczas którego wykluczy istnienie ewentualnych przeciwwskazań.

Jak przebiega terapia osoczem bogatopłytkowym?

Terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego nie jest mocno skomplikowana. Po pobraniu krwi pacjent czeka minut, aż osocze zostanie wytworzone w procesie wirowania, a następnie lekarz przeprowadza iniekcję. Uwaga! Dobry ortopeda zawsze wykona iniekcję pod kontrolą USG, by mieć pewność, że osocze trafi precyzyjnie w miejsce, w którym ma działać. Po wstrzyknięciu osocza bogatopłytkowego miejsce iniekcji zabezpieczane jest opatrunkiem. Pacjent przez kilka dni może odczuwać w tych okolicach lekki ból, który jednak szybko zanika, a pojawiają się za to pozytywne efekty terapii.

Pacjenci oceniają nas na starstarstarstarstar

Pacjenci oceniają nas na

starstarstarstarstar

Zadzwoń teraz
Zapisz się online