Zadzwoń teraz

Iniekcje dostawowe pod kontrolą USG – co trzeba wiedzieć?

23 lipca 2018

Iniekcje dostawowe to bardzo skuteczna metoda leczenia urazów, kontuzji i stanów przeciążeniowych w zasadzie wszystkich stawów w organizmie człowieka. Dobry ortopeda zaproponuje jednak iniekcję wykonywaną pod kontrolą USG, która pozwoli podać lek dokładnie w wybrane miejsce i uchroni pacjenta przed przykrymi oraz bolesnymi powikłaniami.

Mówiąc wprost, iniekcje dostawowe to wstrzykiwanie odpowiednich środków farmakologicznych (ale nie tylko) bezpośrednio do stawu kolanowego, łokciowego, skokowego, barkowego i innych, w których pojawia się ból, opuchlizna czy ograniczenie ruchomości. Podanie leku bezpośrednio w okolicę, w której zdiagnozowano stan zapalny, skręcenia, stany zwyrodnieniowe oraz inne choroby, kontuzje czy urazy, pozwala oddziaływać substancjom aktywnym tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Kontrola USG to konieczność!

Na początek należy uświadomić sobie, że dobry ortopeda zawsze wykona iniekcję dostawową wyłącznie pod kontrolą USG – jest to absolutna konieczność, by móc bardzo precyzyjnie wstrzyknąć lek tam, gdzie ma on działać. W dobie powszechnego dostępu do aparatów ultrasonograficznych, kiedy dobrze wiemy, że badania USG są tanie, bezpieczne i nieinwazyjne, niedopuszczalne jest, by iniekcje dostawowe wykonywać bez tego typu wsparcia. Ortopeda nie może tłumaczyć się brakiem czasu czy – jego zdaniem – brakiem takiej konieczności. Wystarczy, że igła wejdzie w staw nie tak, jak trzeba, a płyn dostanie się błony maziowej i powikłanie w postaci zapalenia gotowe! Dlatego szukajmy ortopedów, dla których iniekcja dostawowa pod kontrolą USG jest normą.

cta-icon-1 Umów się na wizytę już teraz

Iniekcje dostawowe pod kontrolą USG – wskazania

Wskazań do wykonywania iniekcji dostawowych pod kontrolą USG jest naprawdę wiele. Jak już wcześniej wspomniano, można je stosować jako element leczenia chorób i urazów właściwie wszystkich stawów w organizmie człowieka: kolana, łokcia, stawu skokowego oraz barkowego. Do wskazań zaliczają się więc:

  • stany zwyrodnieniowe stawów,
  • skręcenia stawów,
  • dolegliwości bólowe i obrzęki wynikające np. z uprawiania sportu czy wykonywanej pracy,
  • przeciążenia stawów,
  • niedobory płynu stawowego,
  • ograniczenia ruchomości stawów,
  • choroby tkanki chrzęstnej.

Iniekcje dostawowe pod kontrolą USG są jedną z najpopularniejszych metod leczenia kontuzji stawów u sportowców – zarówno wyczynowych, jak i amatorów.

Jakie preparaty?

W zależności od problemu, z jakim zgłasza się pacjent, postawionej diagnozy oraz indywidualnych potrzeb, dobry ortopeda dobierze konkretny środek, który zostanie następnie zaaplikowany pacjentowi poprzez iniekcję dostawową pod kontrolą USG. Współcześnie najczęściej stosuje się:

  • kwas hialuronowy – a konkretniej syntetyczny odpowiednik naturalnie występującego w organizmie kwasu hialuronowego, który wpływa na jakość płynu stawowego, przez co zmniejszają się dolegliwości bólowe oraz poprawia się ruchomość stawu,
  • kolagen – również w formie syntetycznej, będący podstawowym budulcem tkanki chrzęstnej oraz stawów, pobudzającym regenerację stawów oraz pomagającym odzyskać sprawność ruchową,
  • osocze bogatopłytkowe – pozyskiwane bezpośrednio z krwi pacjenta poprzez proces wirowania, wstrzyknięte w staw pobudza naturalne procesy regeneracyjne organizmu oraz produkcję zdrowych, nieuszkodzonych komórek.

Iniekcje dostawowe pod kontrolą USG – co jeszcze warto wiedzieć?

Sama iniekcja dostawowa pod kontrolą USG – już po postawieniu diagnozy – nie jest zabiegiem inwazyjnym. Przed aplikacją leku skóra jest odkażana i smarowana miejscowym środkiem znieczulającym. Następnie ortopeda przy pomocy cienkiej igły, pod kontrolą ultrasonografu, wprowadza do stawu odpowiedni środek. W zależności od potrzeb i zaleceń lekarza, procedurę można powtarzać w określonych odstępach czasu.

Ogólnie iniekcje dostawowe – o ile wykonywane są pod kontrolą USG i przez dobrego ortopedę – są zabiegami bezpiecznymi, choć oczywiście istnieje ryzyko wystąpienia pewnych skutków ubocznych, np. bólem czy zaczerwienieniem w miejscu nakłucia. Powinny one jednak ustąpić w ciągu kilku dni.

Pacjenci oceniają nas na starstarstarstarstar

Pacjenci oceniają nas na

starstarstarstarstar

Zadzwoń teraz
Zapisz się online