Ostroga piętowa jak ją skutecznie wyleczyć
Ostroga piętowa – czym jest, jak boli, jak leczyć ?
Ból zawsze jest nieprzyjemny, ale kiedy dotyczy kończyn jest nieprzyjemny podwójnie. Tak dzieje się w przypadku bolących pięt. Im bardziej niezidentyfikowany ból nasila się, tym trudniejsze jest codzienne funkcjonowanie. Niezbędne jest znalezienie przyczyny dyskomfortu, wyleczenie i powrót do zdrowia.
Ból pięty a ostroga piętowa
Lekki ból pięty przy chodzeniu, lekki ból kostki wydają się początkowo bardzo niepozorne. Można uznać je za naciągnięcie mięśnia, zwłaszcza jeżeli uprawia się jakieś sporty. Dopiero, gdy ból pięty narasta rozpoczyna się poszukiwania przyczyny, zwłaszcza jeśli aplikowane na piętę maści przeciwbólowe nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Czas, jaki upływa między pojawieniem się bólu a prawidłową diagnozą sprawia, że ból może się zwiększyć i ostroga piętowa staje się jeszcze bardziej uciążliwa. Nie boli już tylko pięta, w czasie chodzenia, lecz ból staje się stały, nawet podczas siedzenia lub leżenia. Późno zdiagnozowana albo nieleczona powoduje, że objawy bólowe mogą dochodzić od stopy aż po biodro uniemożliwiając nie tylko chodzenie, ale i siedzenie oraz prowadzenie samochodu.
Przyczyny rozwoju ostrogi piętowej
Pod hasłem „ostroga piętowa” kryje się stan zapalny okolic kości piętowej. Powoduje on, że przy kości zaczynają odkładać się złogi wapienne, które tworzą tzw. ostrogi. Są one dobrze widoczne na zdjęciu rentgenowskim, które musi zostać wykonane dla prawidłowej diagnozy schorzenia. Stan zapalny tworzy się pomiędzy kością pięty a rozcięgnem piętowym, czyli w miejscu które w czasie chodzenia cały czas kurczy się i napina. Gdy pojawia się ból, chodzenie staje się coraz mniej przyjemną czynnością.
Na pojawienie się bólu w pięcie związanego z ostrogą narażony jest każdy, lecz są osoby, u których istnieje zwiększone prawdopodobieństwo jej powstania. Są to przede wszystkim osoby starsze, ponieważ mają tendencję do problemów z układem kostnym, odkładaniem się złogów w różnych jego częściach; osoby z nadwagą i nadmiernym obciążeniem na pięty oraz osoby uprawiające sport. Nie dotyczy to jednak każdego rodzaju sportu. Szczególnie często pojawia się u osób trenujących tenis, bieganie, siatkówkę. Są to dyscypliny, w których pięta znosi bardzo duży wysiłek. Do rozwoju schorzenia może przyczynić się także niewygodne obuwie.
Jak objawia się ostroga piętowa?
Ból stanowi pierwszy objaw ostrogi piętowej. Zaczyna pojawiać się przy chodzeniu, początkowo jako ból po całym dniu, stopniowo narasta, towarzysząc każdemu krokowi. Im dłużej trwa zapalenie, tym bardziej prawdopodobne, że ból będzie pojawiał się również nocą, w pozycji leżącej, a także siedzącej oraz przy poruszaniu stopą. Może dojść do pojawienia się obrzęku, czyli opuchnięcia pięty lub pięty i kostki, co uniemożliwi założenie butów. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem jest narośl kostna. Wspomniane już złogi wapienne tworzą wyrośl (narośl), która na zdjęciu RTG przypomina ostrogę (ewentualnie kieł). Podczas chodzenia uciska się go i naciska, co powoduje intensywny ból i trudności z poruszaniem się.
W przypadku rozwoju ostrogi ból jest umiejscowiony głównie w środku pięty. Jeżeli odczuwany jest z tyłu, nad piętą, można mieć do czynienia z ostrogą Haglunda.
Diagnozowanie ostrogi piętowej
Żeby rozpocząć prawidłowe leczenie ostrogi piętowej trzeba ją prawidłowo zdiagnozować. Jest to możliwe po zgłoszeniu się do lekarza ortopedy, który dokona oględzin stopy oraz badania manualnego. Wykonanie zdjęcia RTG jest dodatkowym badaniem, ponieważ często już po badaniu ręcznym dobry ortopeda jest w stanie stwierdzić, że przyczyną bólu jest ostroga piętowa. Jednocześnie, jeżeli wizyta u lekarza nastąpiła niedługo po pojawieniu się bólu zdjęcie może nie wykazać zmian, gdyż złogi widoczne w postaci ostrogi (kła) odkładają się przez jakiś czas.Wtedy bardzo pomocnę będzie badanie USG stopy które pokazuje w trybie rzeczywistym dynamiczne zmiany jakie zachodzą w stopie.
Samo badanie manualne związane jest z dotykaniem stopy w obrębie pięty, jej środkowej oraz tylnej części oraz kostki, sprawdzeniem dolegliwości bólowych i ich zakresu oraz istnienia obrzęku. Dopiero prawidłowa diagnoza pozwala na wdrożenie leczenia: farmakologicznego i rehabilitacji.
Sposoby leczenia ostrogi piętowej
Stan zapalny pięty trzeba minimalizować m.in. poprzez przyjmowanie leków przeciwzapalnych. Zmniejszają one obrzęk oraz dolegliwości bólowe, ale same tabletki nie wystarczą. Konieczna jest rehabilitacja, domowe ćwiczenia oraz prawidłowe obuwie. Do butów, które powinny pozwolić stopie oddychać i poruszać się, dobrze jest zakupić specjalne wkładki albo podpiętki żelowe, które amortyzują zderzenia stopy z twardym podłożem. Obcas butów powinien mieć niską i elastyczną podeszwę oraz wkładki ortopedyczne. Im mniej stopa będzie narażona na wstrząsy tym mniej bólu będzie się odczuwać. Ortopedzi zalecają również zakładanie specjalnych stabilizatorów zmniejszających stan zapalny. Maści i żele nie są dobrym specyfikiem leczniczym, gdyż nie przenikają tak głęboko, przez warstwę skóry i tłuszczu znajdującego się na pięcie. Z tego powodu lepiej przyjmować tabletki.
Rehabilitacja bolącej stopy
Podstawą rehabilitacji pięty z ostrogą jest rehabilitacja. Mieści się w niej kinezyterapia tj. leczenie ruchem oraz fizykoterapia, tj. leczenie falą uderzeniową. Fala uderzeniowa rozbija odkładające się na pięcie złogi, co zmniejsza ostrogę piętową, a następnie prowadzi do uelastycznienia tkanek i zmniejszenia bólu do zera, bez konieczności ingerencji chirurgicznej.
Ćwiczenia rehabilitacyjne są wykonywane pod okiem profesjonalnego fizykoterapeuty, który zleca odpowiedni zestaw także do wykonywania w domu. Muszą być powtarzane przez okres kilku bądź kilkunastu tygodni, w zależności od etapu rozwoju bólu pięty.
Dobrze sprawdza się również masaż, zwłaszcza przy pomocy ciepłych olejków eterycznych. Masowanie poprawia ukrwienie oraz odżywienie pięty i jej okolic. Zmniejsza ból i obrzęk, jak również ułatwia gojenie się stopy.