Zadzwoń teraz

Usg stopy podstawą w diagnozie ostrogi piętowej

6 stycznia 2019

Usg stopy Warszawa

Stopa to narząd, który odpowiada za utrzymywanie całego ciężaru naszego ciała, nic więc dziwnego że dolegliwości bólowe w jej obrębie są wyjątkowo dokuczliwe. Kości w całej stopie są drobne i delikatne, co sprawia że o ich przeciążenie, a co za tym idzie uszkodzenie wcale nie jest trudno. Tak więc bez względu na to czy ból pojawił się nagle, bez określonej przyczyny, czy też doznałeś konkretnego urazu – koniecznie wykonaj badanie USG stopy. W naszym gabinecie oprócz samego badania ultrasonograficznego masz możliwość uzyskać jednocześnie profesjonalną pomoc dobrego ortopedy, dzięki czemu szybko wrócisz do formy i pełnej sprawności ruchowej. Przeciągających się objawów nie powinno się lekceważyć, gdyż często prowadzą one do dużo poważniejszych powikłań, takich jak ostroga piętowa czy zapalenie rozcięgna podeszwowego ,  których leczenie jest trudniejsze i trwa zdecydowanie dłużej, niż gdy podejmiemy działania od razu po pojawieniu się pierwszych dolegliwości np ból piety przy chodzeniu.

 

Wskazania do wykonania badania usg stopy

Zwykle USG stopy wykonuje się, gdy pacjent odczuwa mniej lub bardziej nasilone dolegliwości bólowe. Pozostałymi wskazaniami do wykonania tego badania są: zaczerwienienie  lub stan zapalny w okolicy stopy, guzy wyczuwalne w badaniu palpacyjnym lub gangliony, zaburzenia ruchomości poszczególnych stawów w obrębie stopy, ocenia zmian pourazowych jak również zwyrodnieniowych wrodzonych lub nabytych.  Często też USG wykonywane jest w celu oceny rozcięgna podeszwowego lub nerwiaka Mortona, a także jako badanie kontrolne po operacji w obrębie stopy (ocena powikłań lub skuteczności leczenia)To podstawowe badanie obrazowe, dzięki któremu dobry ortopeda jest w stanie postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie, zlecić rehabilitację czy też wystawić zwolnienie lekarskie.

 

cta-icon-1 Umów się na wizytę już teraz

Przebieg badania USG stopy

Stopy to narząd niezwykle rozbudowany, dlatego by w pełni zobrazować jego stan niezbędne jest wykonanie badania zarówno w pozycji leżącej jak i w ruchu, co pozwala określić zarówno czynną jak i bierną ruchomość w obrębie wszystkich znajdujących się w stopie ścięgien, więzadeł czy kości. Do badania USG stopy  nie trzeba się specjalnie przygotowywać, należy jedynie zdjąć ewentualny opatrunek. Lekarz specjalista w pierwszej kolejności nanosi na powierzchnię stopy specjalny żel ultrasonograficzny, a następnie przesuwa głowicę po stopie i stawie skokowym z każdej strony, uzyskując tym samym pełny obraz. W trakcie badania ocenie podlegają stawy skokowo-goleniowy oraz skokowy dolny, jak również stawy stepu oraz śródstopno-paliczkowe i międzypaliczkowe. Lekarz przeprowadza ponadto ocenę kości tworzących stawy wraz z otaczającymi je ścięgnami, aparatu więzadłowego, błoni maziowej, a nawet rozcięgna podeszwowego. Po przeprowadzonym badaniu dobry ortopeda może postawić diagnozę i dokładnie określić co jest przyczyną występujących dolegliwości, a także zlecić odpowiednie leczenie, obejmujące nie tylko zażywanie środków farmakologicznych, ale niejednokrotnie również zabiegi ortopedyczne i rehabilitację. W razie potrzeby wystawi również zwolnienie lekarskie.

 

Zalety badania USG stopy

Główną zaletą badania ultrasonograficznego stopy jest fakt, iż jest to badanie łatwo dostępne i stosunkowo tanie, a wykonywane przez dobrego ortopedę, tak jak w przypadku naszej placówki, w większości przypadków pozwala na postawienie diagnozy bez konieczności wykonywania dodatkowych badań. Co więcej USG stopy Warszawa całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, a możliwość wielokrotnego powtarzania go bez wpływu na nasze zdrowie sprawia, że stanowi ono także doskonały sposób na monitorowanie skuteczności wprowadzonego przez lekarza leczenia. Z racji tego, iż jest to badanie bezpiecznie, może być wykonywane nawet u dzieci, kobiet w ciąży czy osób posiadających wszczepiony rozrusznik serca. Nowoczesne aparaty ultrasonograficzne pozwalają ponadto na wykonywanie w trakcie badania zdjęć, które mogą później stanowić uzupełnienie dokumentacji lekarskiej lub dowód w ewentualnych sprawach o odszkodowanie. Usg stopy Warszawa ulica Twardowska 3 – Zapraszamy

 

Pacjenci oceniają nas na starstarstarstarstar

Pacjenci oceniają nas na

starstarstarstarstar