Zadzwoń teraz

Badanie USG kolana kiedy warto je wykonać

2 stycznia 2018

Usg kolana Warszawa 

Jednym z najważniejszych, a zarazem największym stawem w organizmie, zapewniającym nam swobodę ruchów jest staw kolanowy. Niestety, każdego dnia narażony jest on na spore obciążenie, a co za tym idzie urazy i kontuzje. Na problemy z kolanami najczęściej narzekają sportowcy lub osoby starsze, u których jest on wyjątkowo mocno eksploatowany, jednak w każdym przypadku kiedy odczuwamy ból w okolicy tego właśnie stawu warto zadbać o prawidłową diagnozę i leczenie. Podstawowym badaniem pozwalającym określić skąd bierze się ból i z jakiego typu schorzeniem mamy do czynienia jest USG kolana. To bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które można wykonywać wielokrotnie bez ryzyka powikłań nawet w krótkich odstępach czasowych. Dodatkową zaletą badania ultrasonograficznego jest relatywnie niska cena (w porównaniu np. do rezonansu magnetycznego), a także możliwość wykonania go bez skierowania lekarskiego właściwie „od ręki”, co jest niezwykle ważne zwłaszcza gdy odczuwasz silne dolegliwości bólowe.

Wskazania do wykonania USG kolana

Wskazań do wykonania badania USG kolana  jest wiele, jednak zazwyczaj pacjenci zgłaszają się do nas celem zdiagnozowania guzów w okolicach stawu kolanowego, po przebytym urazie lub operacji kolana, jak również z podejrzeniem krwiaka lub torbieli. Często badanie te wykonują u nas również osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz idiopatyczne zapalenie stawów, w przebiegu których regularna kontrola stanu stawów jest niezwykle istotna. Dobry ortopeda w trakcie badania może zobaczyć i ocenić stan tkanek miękkich stawu wraz ze strukturami okołostawowymi i znaleźć przyczynę istniejącego stanu zapalnego, objawiającego się bólem lub obrzękiem. Na podstawie przeprowadzonego badania lekarz stawia właściwą diagnozę i wdraża odpowiednie leczenie, a gdy zachodzi taka potrzeba wystawia zwolnienie lekarskie lub skierowanie na rehabilitację. W naszym ośrodku wykonujemy ponadto usg kolana jako wsparcie przy procedurach leczniczych, takich jak np. zastrzyki dostawowe, wymagających precyzyjnej kontroli położenia igły w trakcie wykonywania iniekcji.

cta-icon-1 Umów się na wizytę już teraz

Kto wykonuje USG kolana?

Osobą przeprowadzającą USG kolana  w naszym ośrodku jest lekarz specjalista z dziedziny ortopedii, który posiada ogromne doświadczenie zdobyte dzięki wykonywaniu wielu takich badań obrazowych dziennie. Dzięki temu jest on w stanie w trakcie badania dostrzec nawet najmniejsze nieprawidłowości w obrębie stawu kolanowego, począwszy  od uszkodzenia chrząstki stawowej lub łąkotek, przez zapalenie kaletek, uszkodzenie ścięgien i więzadeł, aż po wolne ciała śródstawowe czy wysięk w stawie. Dobry ortopeda w trakcie badania monitoruje kolano w różnych ustawieniach, zarówno w pozycji zgiętej jak i wyprostowanej, co pozwala ocenić możliwości ruchowe stawu i uzyskać pełniejszy obraz USG, obejmujący również ocenę dołu podkolanowego. Nowoczesne ultrasonografy stanowiące nasze wyposażenie umożliwiają wykonywanie w trakcie badania zdjęć, stanowiących następnie niezbędną dokumentację medyczną.

Jak przygotować się do badania USG kolana ?

Proponowane przez nas USG kolana  nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, warto jednak zadbać o to by założone przez nas ubranie umożliwiało swobodne odsłonięcie kolana. Całą powierzchnię skóry w okolicy stawu pokrywa się bowiem specjalnym żelem, który pozwala na swobodne poruszanie się głowicy, a także doskonale przewodzi fale ultradźwiękowe, gwarantując uzyskanie precyzyjnego obrazu. Na wizytę zabierz koniecznie wszystkie pozostałe wyniki badań związane z odczuwanymi w obrębie stawu kolanowego dolegliwościami, jak np. RTG stawu, co pozwoli naszym specjalistom na szybszą i bardziej precyzyjną diagnozę. Samo USG kolana nie trwa długo, a opis badania wydawany jest przez nas od ręki, dzięki czemu wystarczy około pół godziny by otrzymać odpowiedź co nam dolega, gdyż w trosce o zdrowie naszych pacjentów proponujemy bezpośrednio po badaniu niezbędną konsultację lekarską. Zapraszamy USG kolana Warszawa Twardowska 3.

Pacjenci oceniają nas na starstarstarstarstar

Pacjenci oceniają nas na

starstarstarstarstar

Zadzwoń teraz
Zapisz się online