Endoproteza stawu biodrowego – kiedy poddać się operacji?
Zwyrodnienie stawu biodrowego – zwane również koksartozą – może dotyczyć nawet 5% Europejczyków powyżej 55. roku życia, choć coraz częściej diagnozowane jest również u osób młodszych.
Zwyrodnienie stawu biodrowego – przyczyny i objawy
Większość przypadków choroby ma swoje źródło w wadach rozwojowych bioder, chociaż ryzyko wystąpienia zwyrodnienia stawu biodrowego zwiększają również zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzyca, nadwaga i otyłość, a także urazy i choroby bioder przebyte w dzieciństwie.
Pierwszym objawem stanu zwyrodnieniowego biodra jest ból w biodrze i pachwinie (czasami promieniujący aż do kolana), początkowo podczas wstawania oraz chodzenia. Sprawia on, że pacjent utyka i ma problemy ze swobodnym poruszaniem. Z czasem ból pojawia się także w spoczynku, dochodzi do niego sztywność biodra oraz coraz większe ograniczenie ruchomości stawu.
Endoproteza to ostateczność!
Jeśli chodzi o leczenie zwyrodnienia stawów biodrowych, w pierwszej kolejności obejmuje ono regularną gimnastykę oraz fizjoterapię, której celem jest poprawa funkcjonowania stawu oraz wzmocnienie mięśni. W okresach natężenia bólu stosuje się również leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Jeśli jednak choroba nadal się rozwija i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, można rozważyć zgłoszenie się na operację wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. Współczesne endoprotezy pozwalają odzyskać pełen zakres ruchów w biodrze, pozbyć się dolegliwości bólowych, również sama operacja jest obarczona mniejszym ryzykiem powikłań niż jeszcze kilkanaście lat temu.
Endoproteza stawu biodrowego – co trzeba wiedzieć?
Mimo rozwoju nowoczesnych technologii, zasady budowy endoprotezy stawu biodrowego przez lata zbytnio się nie zmieniły. Składa się ona z panewki oraz głowy zakończonej trzpieniem. Początkowo panewki wykonywano z polietylenu, a do produkcji głowy i trzpienia wykorzystywano stop chromu, molibdenu, kobaltu i niklu. Nikiel relatywnie często wywoływał jednak alergie, więc zastąpiono go całkowicie obojętnym dla organizmu, a jednocześnie bardzo wytrzymałym tytanem. Do produkcji endoprotez stawu biodrowego stosuje się także ceramikę korundową.
Jeśli chodzi o sposób przymocowywania endoprotez do kości, początkowo wykorzystywano do tego tzw. cement kostny oraz cement akrylowy. Nie były one jednak w pełni neutralne dla organizmu. Z tego względu współcześnie protezy montuje się bezcementowo, przy pomocy hydroksyapatytu oraz tytanu, które po pewnym czasie w naturalny sposób zrastają się z kością.
Endoproteza stawu biodrowego – kiedy operacja jest konieczna?
Tak jak już wcześniej wspomniano, operacja wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego jest ostatecznością, wykonywaną w sytuacjach, kiedy oczekiwanych skutków nie przynoszą inne metody leczenia. Należy mieść świadomość, że nawet najnowocześniejsza endoproteza, wykonana z innowacyjnych materiałów, nigdy nie zastąpi prawdziwego stawu i po pewnym czasie się zużyje. Według przeglądu 130 badań przeprowadzonych przez Indiana University School of Medicine, większość endoprotez funkcjonuje prawidłowo przez co najmniej 10 lat. Po tym czasie konieczna staje się ich wymiana.
Każdy dobry ortopeda przed doradzeniem pacjentowi operacji spróbuje leczyć zwyrodnienie stawu biodrowego innymi metodami. Czasami olbrzymią ulgę przyniesie już utrata kilku kilogramów, co zmniejszy obciążenia, jakim codzienne poddawane są biodra. W ostatnim czasie niezwykle rozwinęła się rehabilitacja biodra Warszawa , pacjenci mają do dyspozycji nowoczesne metody leczenia bólu, regeneracji tkanek, poprawiania ruchomości stawu. Dlatego też w pierwszej kolejności należy powalczyć o zachowanie naturalnego stawu dzięki rehabilitacji biodra a dopiero później rozważać poddanie się operacji.