Endoproteza kolana
Czym jest endoproteza biodra?
Staw biodrowy zbudowany jest z głowy kości udowej i panewki stawu biodrowego kości miednicznej. To właśnie te elementy zastępowane są przez endoprotezę, czyli strukturę imitującą staw. Złożona jest ona z kuli zakończonej trzpieniem oraz sztucznej panewki stawowej. Stosuje się ją przede wszystkim u osób, u których zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu biodrowego uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie. Stanowi ona szansę na wyleczenie przewlekłych dolegliwości bólowych i przywrócenie prawidłowej sprawności ruchowej.
Co powoduje tego typu schorzenia?
To przede wszystkim:
- Zmiany degeneracyjne związane z wiekiem,
- Choroba reumatoidalna,
- Częste przeciążenia stawu,
- Wady wrodzone,
- Złamania stawu biodrowego.
Endoproteza kolana – co to jest?
Endoproteza kolana to sztuczna struktura, przygotowana z przyjaznych dla organizmu materiałów plastikowych lub metalowych, która ma na celu zastąpienie uszkodzonych elementów stawu kolanowego. Dopasowywany jest on indywidualnie do każdego pacjenta na podstawie badań obrazowych. Pozwala nie tylko na wypełnienie ubytków w strukturze stawu, ale również przywrócenie jego prawidłowej funkcjonalności i ruchomości, a tym samym na powrót pacjenta do pełnej sprawności ruchowej.
Jakie są wskazania do jej wykonania? Endoprotezoplastyka kolana, bo tak nazywa się zabieg wszczepienia protezy, stanowi zawsze ostateczną formę leczenia zmian zwyrodnieniowych i zużycia się chrząstek w stawie kolanowym. Do takiego stanu prowadzą najczęściej:
- Zbyt mała ilość mazi stawowej,
- Urazy,
- Choroby zwyrodnieniowe,
- Nawracające stany zapalne stawu kolanowego,
- Kolana szpotawe.
Rodzaje endoprotez stawu kolanowego
Tak jak w przypadku innych endoprotez, w przypadku stawu kolanowego możemy wszczepić protezę całkowitą, która zastępuje cały staw, jak również częściową. Endoproteza całkowita wybierana jest w sytuacji kiedy doszło do uszkodzenia wielu elementów stawu, natomiast częściowa może pomóc przy mniejszym stopniu degeneracji stawu, zwłaszcza jeżeli uszkodzona jest jedynie jedna strona stawu.
W zależności od tego w jaki sposób endoproteza kolana jest mocowana do kości, wyróżnia się endoprotezy:
- Cementowane –mocowane za pomocą specjalnego cementu kostnego, o mniejszej trwałości, jednak najlepiej sprawdzające się u osób starszych,
- Bezcementowe – mocowane bezpośrednio do kości przy pomocy specjalnego trzpienia,
- Hybrydowe – w tym przypadku jeden z elementów jest mocowany za pomocą cementu, a drugi bezpośrednio do kości.
Wybór metody mocowania zależny jest w głównym stopniu od wieku pacjenta, stanu jego układu kostnego oraz rozległości zmian w kościach.
Endoproteza kolana – przeciwskazania
Choć zabieg wszczepienia endoprotezy to niejednokrotnie jedyna szansa dla pacjenta na powrót do pełnej sprawności ruchowej, nie każdy może z niego skorzystać. Wśród przeciwskazań do jego wykonania są:
- Współistniejące choroby o charakterze ogólnoustrojowym,
- Stany zapalne organizmu,
- Zakrzepica,
- Zaawansowane żylaki kończyn dolnych,
- Zniekształcenia kończyn,
- Zaawansowana osteoporoza.
Endoproteza kolana – rehabilitacja
Jako, że zabieg wszczepienia endoprotezy kolana ma charakter interwencji chirurgicznej, po jego przeprowadzeniu konieczna jest rekonwalescencja i rehabilitacja. Rutynowo podawane są pacjentom leki przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe, a niejednokrotnie również antybiotyki by zapobiec ewentualnym powikłaniom po zabiegu. Wbrew opinii niektórych osób, rehabilitacja rozpoczyna się praktycznie bezpośrednio po zabiegu. Początkowo polega ona jedynie na napinaniu mięśni, jednak już następnego dnia są wykonywane powoli pierwsze czynności ruchowe. Oczywiście na początku ma to miejsce z wykorzystaniem specjalnej szyny, a po kilku dniach również kul łokciowych.
W powrocie do pełnej sprawności istotną rolę odgrywa regularna aktywność fizyczna, oczywiście początkowo o niskiej intensywności, taka jak spacery, pływanie czy jazda na rowerze stacjonarnym. Dobrze jest oddać się także pod opiekę doświadczonego fizjoterapeuty, który opracuje specjalny plan ćwiczeń i będzie nadzorował ich prawidłowe wykonywanie. Dzięki temu już po około 3 miesiącach pacjenci wracają do pełnej sprawności. Ważne, by w tym okresie unikać pracy fizycznej i gwałtownych ruchów, w wyniku których może dojść do zwichnięcia endoprotezy.
Jeżeli doskwierają Ci silne bóle kolan, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i wydaje Ci się, że może być Ci potrzebna endoproteza kolana, zapraszamy na konsultacje u naszych ortopedów. Specjaliści posiadający ogromne doświadczenie w zakresie endoprotez przeprowadzą pełną diagnostykę, włącznie z niezbędnymi badaniami obrazowymi, na podstawie których podejmą decyzję o dalszym postępowaniu terapeutycznym i skierowaniu na zabieg endoprotezoplastyki.